15 millió négyzetkilométer nagyságú szemétsziget a Csendes-óceánban
2010.07.24. 12:30 szólj hozzá domimohacs
Ebben a cikkben kicsit beleásnánk magunkat az ember kártékony hatásába, szaknyelven szólva az ember okozta degradációba.
Az egyik legnagyobb és megdöbbentőbb ember okozta környezetszennyezés egy hatalmas szeméttömeg a Csendes-óceán északi medencéjében.Amerikai tudósok 1988-ban figyeltek fel létezésére. Több évtizede zajlik már a tengerek szennyezése,az olcsó műanyagok kilenctizede kerül szemétként a vizekbe. Műanyagon kívül találtak már benne plüssmacit,gumilabdát, kenut is.
Hogy alakulhatott ki egy ilyen szemétcsoport?
Erre magyarázatot adnak a tengeráramlatok.
"A Csendes-óceán északi medencéjének legfőbb áramlási rendszerében egy az óramutató járásával azonos irányú, körkörös áramlási rendszer mozog: Panama partjainál Északi-Egyenlítői-áramlásként indul, nyugati irányba átszeli az óceánt, Pápua-Új-Guineánál észak felé fordulva Kuro-Shio-áramlásként folytatja útját, majd északon ismét átszeli az óceánt, Észak-Amerikát elérve, Kanada, Alaszka partjainál az áramlat egy része lefelé fordul, s mint Kaliforniai-áramlás tart dél felé Amerika nyugati partjai mentén.E hatalmas cirkuláció által közrefogott víztömegben kevés faj él, jobbára fitoplanktonból. Körülbelül a 135. és a 155. nyugati hosszúsági, és a 35-45. északi szélességi fokok között valósággal megreked az áramlatok által idehordott szemét."
Ez a hatalmas "sziget" szerény becslések szerint 700 ezer, a pesszimistábbak szerint 15 millió négyzetkilométerre tehető. Ez kb. tizenötszöröse Magyarország területének.
1997-ben Charles J. Moore vitorlázás közben belebotlott és több ezer kilométeren át hajózott benne. Ennek hatására létrehozott egy kutatóközpontot, mely 2009-ben expedíciót indított a helyszínre.
"Így számol be élményeiről a Project Kaisei által kiadott közleményben Mary Crowley, a vállalkozás társalapítója: "Több mint 30 évvel ezelőtt, amikor először jártam a Nagy Csendes-óceáni Szemétsziget vizein, néhány üveg-halászbóját, egy hálódarabot és négy nap alatt talán két, vízben lebegő műanyagdarabot ha láttam. Három évtized után visszatérve lesújtó a változás. Egy félóra alatt könnyedén számolhattunk össze mintegy négyszáz, a felszínen lebegő műanyagdarabot."
Az expedíció meglepő eredményeket hozott: A műanyagok nagy része nem látszott a műholdfelvételeken, ezért kiderült számukra, hogy a szemét tíz méter vastag, így 100 millió tonnára becsülik tömegét.
Meglepő módon a műanyag elég gyorsan bomlik, s ezáltal mérgező anyagokat bocsát a vízbe:
A habosított műanyagok közé tartozó polisztirén (PS) például egy éven belül bomlani kezd, és bomlásakor potenciálisan mérgező biszfenol-A (BPA) és PS-oligomer keletkezik. Egyes tanulmányok szerint ez a két vegyület károsíthatja az állatok hormonháztartását, és jelentős hatást gyakorolhat a szaporító rendszerre.
A kutatók félnek attól, hogy mivel ez a szemétsziget a víz sodrása miatt állandó mozgásban van, ha csak nem változtat irányt, elérheti Hawaii partjait. És ennek beláthatatlan következményei lennének.
Egy elég elgondolkodtató ötlet is született megoldási javaslatként:
"Születtek olyan tervek is, melyek a szemétszigetek hasznosítását szolgálnák. A holland WHIM Architecture cég olyannyira masszívvá alakítaná ezeket, hogy rajtuk emberek is élhetnének..."
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.