Érettségi - 2010
2010.06.21. 15:07 4 hozzászólás domimohacs
Megosztás
Hát igen… idén engem is utolért az érettségi, és a vele járó nyomasztó hangulat, feszültség, veszekedések és persze minden 12.-es tanuló fejében motoszkáló „itt a vég”érzete.(Persze az egyetemen mindenki rájön, hogy ettől igazán nem kellett volna betojni) Ilyenkor az a legjobb, ha egyedül vagyunk és nyugodtan koncentrálunk, mert így nincs más, aki adagolhatná az idegességet. Vagy menjünk inkább és bulizzunk, piáljunk!
Ennyi bevezető után egy kicsit arról, hogy milyen is volt az idei megpróbáltatás.
2010. május 3-án kezdődött a magyar nyelv és irodalom érettségi. Pár vélemény alapján bátran merem mondani, hogy az idei nehezebb volt a tavalyainál. Persze nem csak érettségizőket kérdeztem, hanem utána is olvastam, hogy a szakemberek mit gondolnak erről. Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke azt nyilatkozta egy cikkben, hogy az idei középszint nehezebb volt a tavalyinál, ám az összeállítás szerinte jó volt. A szövegértési feladatok bonyolultak voltak, a szövegalkotási rész pedig szerinte nem a kommunikációs készséget mérte. A teljes cikket itt olvashatjátok.A szövegértelmezési feladat egy 2009-es Janus Pannoniusról szóló újságcikk volt. Az esszék között egy irodalmi témájú érvelést (Szabó Magda), Gelléri Andor Endre Pármai likőr című novellájának elemzését vagy Karinthy Kosztolányi-paródiájának Kosztolányival való összehasonlítását választhattuk. A mi véleményünk szerint az összehasonlító elemzés nagyon nehéz volt, általában a novellaelemzést választották diáktársaim, persze elszánt érvelők is voltak.
Másnap a matematika érettségiről már vegyes érzelmekkel távoztunk. Voltak, akik azt mondták, hogy a könnyű rész nagyon könnyű volt, mások szerint nehezebb volt, mint tavaly (szerintem megoldható volt). A nehéz rész viszont egyöntetűen nehéznek bizonyult.A matektanárok az első részt könnyebbnek ítélték a tavalyinál, viszont a másodikat nehezebbnek. A könnyű részben elég vegyes feladatok szerepeltek: algebra, egyenletek, valószínűség számítás, kombinatorika, stb.A nehezebb részben elég összetett feladatok voltak, meg kellett erőltetni az agyacskánkat. Több témakört öleltek fel a feladatok.
Harmadik nap a történelem területein alkothattunk nagyokat. Ez nem okozott nagyobb gondot a diákoknak, talán ez ment a legkönnyebben. Bár az én véleményem szerint túl átfogó volt. Mindenből volt egy pici és így az egész történelmet ismerni kellett valamelyest. Bár ez is megoldható volt töri atlasszal meg egy kis józan paraszti ésszel. Hozzáteszem, a történelemtanárok szerint pont ezért volt korrekt a feladatsor. A kettes hármas elérése elég könnyű volt, viszont az ötösért már nagyon kellett tudni.
Ezekkel be is fejeződtek a kötelező tantárgyak. Kezdődhet a választott tantárgyak időszaka.
Én német nyelvből tettem le az érettségit. Erről egységes vélemények hangzottak el a diákok körében. A szövegértési rész elég egyszerű volt, a nyelvtan már egy kicsit nehezebb, de ez nem meglepő, hiszen mindig a nyelvtanokkal akad a fiatalság összetűzésbe. A hallásértésnek az első két feladata nagyon egyszerű volt, mindenki szinte az első hallás utána ki tudta tölteni… és ekkor mindenki elbízta magát. A harmadik rész nagyon nehéz volt. Hadart a nő, aki beszélt, ráadásul belekevertek a szövegbe angol szöveget is és ez nagyon bezavart. Nekem személy szerint csak 1 jó megoldásom született és valószínűleg ez miatt ugrott is a felvételim.A levélírás pedig szintén nem volt nagy őrdöngőség.
A választott tárgyam a biológia volt. Erről is egyöntetű vélemények érkeztek, mégpedig az, hogy kegyetlen nehéz volt. Az emelt szintet nem is említem, ott szinte az összes 4-es alatt sikerült az osztályomon belül. Középszinten szintén ilyen eredmények születtek, de itt voltak négyesek-ötösök is.
És így a végére egy kis érettségi számokban:
„Május 3. és június 25. között 139 453-an érettségiznek a középiskolákban 1166 vizsgahelyszínen. A mintegy 140 ezer diákból 93 ezer diák a végzős középiskolás. A diákok együttesen, ténylegesen 485 099 vizsgát tesznek le, s ebből 27 038 vizsga emelt szintű, 458 061 pedig középszintű vizsga. A vizsgák mintegy 3 700 érettségi vizsgabizottság közreműködésével zajlanak majd.Az érettségi vizsgára jelentkezők száma tavalyhoz képest mintegy 2 ezer fővel nőtt. (A növekedés leginkább az előrehozott és az ismétlő vizsgát tevők számából adódik.)”
A teljes cikket itt olvashatjátok.
Most pedig hajrá, készülünk a szóbelire!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.