Fogamzásgátló módszerek és veszélyeik
2010.07.04. 22:56 szólj hozzá domimohacs
A következőkben olyan rovatot olvashattok, melyben az ember és a természet örök párviadalát tárgyaljuk. Többek között lesz szó a mai világ globális problémáiról, az ember különböző kártékony hatásairól:szennyezések, föld, víz, levegő…és úgy gondolom, ebbe a témakörbe ugyanúgy beletartozik az ember egészsége, vagyis inkább az egészségtelen életmódja is. Vajon meddig bírja még környezetünk a rámért megpróbáltatásokat? És az emberek ezt milyen formában szenvedik meg? Első témának egy igen globális emberi tevékenységet választottam, mivel mindenkinek tudatában kellene lennie a saját szervezetére mért hatásokkal.
Napjainkban a nők többsége használ fogamzásgátlót a nem kívánt terhesség megelőzése céljából. Ám kevesen vannak tisztában annak kockázataival. Ebben a cikkben szeretném bemutatni a különböző módszerek működését, veszélyeit.
1. Spirál
A régi készülékek még fémből készültek, az újabbak már műanyagból. A spirált a méhüregbe helyezik fel, mely ottléte során mechanikai irritációt okoz, ezáltal folyamatosan gyulladásban tartja a nyálkahártyát. Nem tud megtapadni a megtermékenyített petesejt. Azáltal, hogy lehetetlen a megtapadás, korai abortív hatása van. Ez azt jelenti, hogy már létrejött az „embrió”, csak nem engedjük, hogy kifejlődjön, egyszóval „megöljük”.
2. Tabletta
Olyan hormonszintet állít be, mint ami a terhességnél szokott létrejönni: magas ösztrogén (nincs tüszőérés) ill. progeszteron (méhnyálkahártya vérbőségét tartja fent) szint.A gyógyszer mesterséges szteroidokat tartalmaz, melyek a májat gyilkolják.Hármas hatása van:
- gátolja a tüszőérést
- lelöki a méhnyálkahártyát (korai abortív hatás)
- fizikai gátat képez (besűríti a méhnyákot)
A gyógyszer szedése miatt a trombózis kialakulásának esélye megnő, ez dohányzó nők esetében még veszélyesebb, ill. visszacsapó meddőséget okozhat (10-20 év szedés után nehezen, vagy egyáltalán nem esünk teherbe).
A tabletta a legegészségkárosítóbb formája a védekezésnek. Nem csak a nőknek, hanem a férfiaknak is, mivel a víztisztítás során nem tudják kiszűrni a gyógyszer összetevőit, így impotenciát okozhat.
3. Megszakítás
Sok férfi nem szereti, ha óvszert kell felhúznia, mert az olyan, mintha „zokniban mosnának lábat”. Ez miatt megígéri, hogy mielőtt elmegy, kihúzza. Ez egyáltalán nem alkalmas a terhesség megakadályozására, mivel egyrészt öntudatlan állapotban lehet, hogy nem figyel oda rá, vagy nem érzi, hogy mikor kellene kivennie, stb. Arról nem is beszélve, hogy magömlés előtt is kerülhet a hüvelybe hímivarsejt. Aki nem szeretne terhes lenni, annak nem ajánlom ezt a módszert. Természetesen vannak kivételek, sok fiatal nem esett még teherbe e módszer után.
4. Pesszárium
Ez egy egyszerű mechanikai gátat biztosít, hogy a hímivarsejtek ne juthassanak a petesejthez.
5. Óvszer
Ez egyértelműen a legbiztonságosabb védekezési módszer. Nem engedi be a hímivarsejteket a nő hüvelyébe, és véd a nemi betegségek ellen is. Nincs egészségkárosító hatása. Ám a közös közreműködést megkívánja.
6. Billings-módszer (természetes családtervezés)
Ez az úgy nevezett naptármódszer, ám ez nem elég a „biztonsághoz”.Van, akinek rendszertelen a menstruációja, nem mindig pontosan jön meg. Ez miatt máshogy is nyomon kell követni az ovulációt. Ez kb. a ciklus 14-15. napján jelentkezik, persze ez is mindenkinél változó. Az ovuláció napjaiban a testhőmérséklet 1 °C-kal megemelkedik, ill. a hüvelynyálka nyúlékonnyá válik. Ezeket mind figyelembe kell venni a szeretkezés előtt. Az ovuláció előtt, ill. után 3-4 napig kerülni kell a nemi érintkezést, mivel a hímivarsejtek kb. 3 napig életképesek a nő testében, és kb. 3 napig tart az ovuláció.
7. Művi meddővé tétel
Ezt a 35-36 évnél idősebb nők igényelhetik, ill. az, akinek min. 3 gyermeke született. A műtét során elkötik a petevezetéket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.